Kritériá pri výbere kovania a bezpečnostnej vložky

Kritériá pri výbere kovania a bezpečnostnej vložky do bezpečnostných dverí

Najdôležitejšiu časť bezpečnostných dverí tvorí z vonkajšej strany – kovanie a bezpečnostná vložka.

Správna kombinácia týchto dvoch prvkov ochrany Vám vie zaručiť, že z domu môžete po otočení kľúčikom odísť s kľudným svedomím do práce, na dovolenku atď. Keďže ide o miesta, ktoré sú najľahšie napadnuteľnými pre zlodejov je treba si zvážiť pri výbere kovania či pôjdeme cestou úspory – lacnejšie kovanie z menej odolného  materiálu /zlodej sa teší/ -alebo si priplatíme za kovanie vyrobené z vysoko odolnej ocele. Pri jednorázovej investíci do kvalitných bezpečnostných dverí je navýšenie zanedbateľné ale ak zoberieme do úvahy fakt, že je to najdôležitejší článok dverí, tak tá investícia je navyše nevyhnutná.

Na trhu sa nájdu  aj také  typy dverí, kde kovanie až takú významnú úlohu nehrá. Jedná sa o dvere, kde hlavný zámkový mechanizmus nie je ovládaný klasickým spôsobom pri kľučkovej časti dverí. Takisto namiesto klasickej vložky motorom celého mechanizmu je tzv. „trezorový zámok“ , alebo lamelový, ktorý ovláda kľúčik známy z trezorových zámkov. Zámok funguje na tom istom princípe ako trezorový zámok. A pre zlodejov, ktorí sa musia do objektu dostať čo najskôr  to nie je dobrá správa, pretože tieto zámky sa nedajú ani rýchlo zlomiť ani otvoriť vyhmatávaním či odvŕtaním. Slovíčko rýchlo je veľmi dôležité v tomto prípade, pretože všeobecne známe je aj to, že sa dá otvoriť v podstate všetko, čo človek zamkol ale v prípade vykrádania bytov je najdôležitejší časový faktor a tento zámok zaručuje, že časová náročnosť pre otvorenie tohto typu zámku u bežných zlodejov je privysoká. Pri takýchto typoch dverí môžete mať aj nižšie nároky na bezpečnostné kovanie, samozrejme sa tým nič nepokazí ak si Vaše dvere tohto typu zaobstaráte s kvalitnejším kovaním.

Pod kovanie sa ešte musí namontovať aj bezpečnostná vložka. Ak sa jedná o kovanie ktoré nemá prekrytie vložky, čiže je voľne prístupná, v tom prípade treba dbať na to, aby vložka mala ochranu proti vylomeniu, ktoré niektorí poprední výrobcovia majú šikovne vyriešené /Mauer Red Line, NW4/. Takisto dôležitá je ochrana proti vyvŕtaniu, pretože tieto dva spôsoby sú najbežnejším spôsobom vniknutia do objektov. Iné už sofistikovanejšie spôsoby sú otváranie tzv. bumpingom, dynamickou metódou, proti ktorej sa každý výrobca chráni vlastnými spôsobmi. Takisto nesmieme zabudnúť aj na ochranu kľúča, pretože nie je nič ľahšie ako získať na pár minút kľúčik niekde položený a zabehnúť do kľúčovej služby, kde Vám za 1 minútu okopírujú kľúčik, ktorý nemá dostatočnú ochranu na nelegálnu kópiu.

Pri výbere vložky si ešte treba všímať aj to, či bude osadená vo dverách kde bude kľučka + kľučka alebo kľučka + guľa, pretože často sa stáva, že nedopatrením sa dvere za vami zabuchnú s kľúčikom z vnútornej strany. Lepším riešením je,ak na dverách máte kľučku + kľučku, v tom prípade jednoducho otvoríte kľučkou, ale čo v tom prípade ak je z vonkajšej strany kovanie s guľou? Existujú vložky tzv. Hotelovou funkciou /HF/, ktoré je možné otvoriť kľúčikom  z vonka aj v prípade ak je  z vnútornej strany otočený kľúčik.

Dúfam, že sme Vám týmto krátkym príspevkom napomohli k výberu bezpečnostných dverí

bezpečnostná vložka MAUER NW4

bezpečnostná vložka MAUER NW4

 

Tweet